در حال بارگذاری، لطفا کمی صبر کنید . . .
وبسایت رسمی رفوکاری نایب
طراحی شده توسط: ترشیز وب

رفوکاری فرش یکی از هنرهای با ارزش قدیمی بوده که با استفاده از آن به راحتی می توان فرش های قدیمی را بازسازی و مورد مرمت قرار داد. این کار نیازمند ابزارآلات خاصی همچون خامه همرنگ، سوزن، دم باریک، قلاب، کیله برس قالی و … است.  همچنین شخص رفوکار باید در این زمینه از تخصص و تجربه لازم  برخوردار باشد.

اهمیت و ارزش رفوکاری فرش

همانطور که می دانید فرش کالای با ارزشی می باشد، این ثمره هنر ایرانی، ممکن است در گذر زمان دچار آسیب دیدگی های مختلفی همچون سوختگی، پوسیدگی، کنده شدن ریشه ها و … شود. این مشکلات و آسیب ها با استفاده از رفوگری به بهترین شکل بر طرف شده و عمر فرش به طور قابل توجهی افزایش می یابد. همچنین رفو کردن فرش امکان استفاده مجدد از آن را برای افراد به بهترین شکل فراهم می کند. به جرات می توان گفت رفوکاری فرش آمیزه ای از هنر و مهارت استادکار بوده و یک تکنیک تخصصی به شمار می آید. در واقع یک رفوکار با دقت و ظرافت خاصی محل آسیب را ترمیم می نماید، به گونه ای که هیچ اثری از آسیب بر روی فرش بعد از رفو باقی نمی ماند.

پارگی فرش چگونه رفوگری می شود؟

خوب است بدانید فرش هایی که به صورت خطی پاره شده اند و یا ترک خورده اند باید در اولین فرصت رفوکاری شوند، زیرا اگر ترک یا پارکی فرش به موقع مرمت نشود رفوگری آن مشکل شده و پیشروی می کند. پارگی فرش از قسمت پشت فرش با استفاده از نخ فرش بافی و سوزن رفوگری توسط رفوکار دوخته می شود. همچنین سر نخ را بعد از تمام شدن دوخت باید به اندازه ۲ سانتی متر آزاد گذاشت. چسباندن یک پارچه نخی با چسب مخصوص به پشت فرش بهترین راه برای این است که قسمت دوخته شده در زمان لول کردن فرش پاره نشود.

صفحه رفوکاری نایب در اینستاگرام را دنبال کنید:

https://www.instagram.com/nayeb.asl

انتشار:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print
رفوکاری فرش یکی از هنرهای با ارزش قدیمی بوده که با استفاده از آن به راحتی می توان فرش های قدیمی را بازسازی و مورد مرمت قرار داد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط:

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.  

اطلاعات تماس

مجوزها

ما را دنبال کنید