در حال بارگذاری، لطفا کمی صبر کنید . . .
وبسایت رسمی رفوکاری نایب
طراحی شده توسط: ترشیز وب

شیرازه دوزی فرش به بافتن یا دوختن نوارهایی لوله ای شکل و کاملا مدور در حاشیه طولی فرش به منظور ترمیم فرش گفته می شود که در این مطلب از وبسایت رفوکاری نایب با این شاخه از هنر رفوگری فرش بیشتر آشنا ی شویم.

شیرازه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد زیرا از یک طرف باعث زیبایی فرش و مرمت قالی شده و از طرف دیگر از فرش در برابر خیس شدن و ساییدگی به بهترین شکل محافظت می کند. برای انجام این کار به ابزار و وسایل خاصی همچون نخ چرم دوزی، سوزن و خامه متناسب با رنگ قالی نیاز می باشد.

آشنایی با انواع مختلف شیرازه دوزی

شیرازه دوزی معمولا به سه روش مختلف منفصل، متصل و حصیری انجام می شود که به صورت مختصر با هر کدام از آنها آشنا خواهیم شد.

شیرازه دوزی منفصل: از این روش اغلب برای فرش هایی همچون قالی های شیراز و تبریزی  و یا فرش هایی که دارای بافت ساده نیستند و یا قسمت ساده بافت آنها کم است استفاده می شود. این نوع شیرازه ها معمولا به صورت آماده و به شکل متری در بازار موجود هستند. برای این کار باید قالی را روی زمین پهن کرده و کناره های آن را با استفاده از قیچی تمیز و صاف کرد. در مرحله بعد شیرازه را با استفاده از سوزن و نخ مناسب رج شمار قالی می دوزند. لازم به ذکر است که وارد و خارج نمودن سوزن هر بار یک یا دو رج پایین تر و یا بالاتر می باشد.

شیرازه دوزی حصیری: این روش بیشتر برای قالی های قشقایی، روستایی و عشایری کاربرد دارد. در این روش شیرازه به صورت جداگانه تهیه شده و سپس آن را همچون روش منفصل به قالی دوخت می زنند.

شیرازه دوزی متصل:  از این روش اغلب برای فرش هایی که قسمت ساده بافت آنها پهن می باشد، استفاده می شود. همچنین برای اجرای این روش لازم است قالی را پهن کرده و از قسمت ساده بافت قالی پرز دو رج در طول فرش را با استفاده از قیچی جدا کرده و بعد از ته کوتاه نمود. بعد از انجام این مراحل می توان شیرازه را با استفاده از یک نخ متناسب با خامه قالی به فرش دوخت زد.

صفحه رفوکاری نایب در اینستاگرام را دنبال کنید:

https://www.instagram.com/nayeb.asl

انتشار:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط:

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.  

اطلاعات تماس

مجوزها

ما را دنبال کنید